Február 15

A minap a facebook emlékeztetett egy írásomra, melyet egy éve osztottam meg.

Arról írtam, hogy végre történt valami a Kis Harcosok érdekében: Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke, arra kérte a Kongresszust, hogy a következő 10 évben 500 millió dollárral (155 milliárd forinttal!) támogassa a gyermekrák ellenes gyógyszerek kutatását. Zárójelben, 1980 -óta, azaz több mint 40 éve, mindössze 4 (!) új gyermekrák elleni gyógyszer lett kifejlesztve a világon, három leukémia és egy neuroblastoma ellenes gyógyszer. Zárójel bezárva. Azt gondoltam, na, talán valami elindul, talán valami történik a rákos gyerekek érdekében! Persze a gyermekrák ellenes gyógyszerek kutatása, fejlesztése, előállítása, értékesítése nem akkora üzlet, mint mondjuk egy fájdalomcsillapítóé, mely kiválóan alkalmas a torokfájás, sőt, a köhögés ellen is, azonnal elpusztítja a baktériumokat, fertőtlenít, ha bekapom, máris mehetek spinning -re, püfölhetem a boxzsákot, szép leszek tőle és kívánatos, éljen, éljen! Szóval, a gyermekrák elleni gyógyszerek fejlesztése nem üzlet.

Néhány napja egy kétségbeesett édesanya keresett meg minket, tudnánk-e segíteni, hogy nemrég született kisfia, akit agydaganattal műtöttek, Garami doktorhoz kerüljön a Tűzoltó utcai gyermekklinikára. Az orvosuk tanácsolta, mert abban a típusú gyermekrákban melyet a kicsinél diagnosztizáltak, Garami doktor a legjobb. Természetesen segítettünk. Igazából semmi olyat nem tettünk, amit az édesanya ne tudott volna megtenni, de mi már nagyon régóta ebben a világban élünk, a gyermekrák világában, pontosan tudtuk, hogy mit és hogyan kell tenni, így talán egy kicsi terhet le tudtunk venni az édesanya válláról. A lényeg, hogy a kisfiú a legjobb helyre került szakmailag és emberileg is 🙏

És hogyan kapcsolódik össze írásom első és második része?

Garami doktor és a többi orvos, nővér, ápoló, önkéntesek, … választhattak volna más elfoglaltságot is, mint vékony, kopasz kisgyerekek életéért küzdeni nap mint nap. Biztos vagyok benne, hogy a gyermekonkológusok, a gyermekonkológiákon dolgozó nővérek tudnának más, sokkal jövedelmezőbb állást is találni. A gyermekrák nem üzlet …

De nem tették, Istennek hála ❤️ Itt maradtak, itt dolgoznak, velünk vannak, gondoskodnak rólunk, óvnak, segítenek minket, teszik a dolgukat! A gyermekonkológiákon dolgozó orvosok, nővérek, ápolók, munkatársak, önkéntesek nem a „pénzt” választották, hanem valami mást, valami sokkal szebbet, valami jót. Egy vékony, kopasz kisgyerek hálás mosolyát, egy rettegő anyuka köszönetét, egy megtört édesapa ölelését, örökké tartó megbecsülést, tiszteletet, sokkal – sokkal szebb, nemesebb fizetséget.

És egyszer talán a világ többi része is megérti, hogy a pénznél, a profitnál vannak sokkal fontosabb dolgok is a világon. A másikkal való törődés, az önzetlenség, a rászorultak támogatása, … melyekért sokkal, de sokkal többet kapunk, igazi értékeket.

És egyszer talán kifejlesztik a gyermekrák elleni gyógyszert is és egy kisgyermeknek sem kell elmennie idő előtt …

De addig maradunk mi és tesszük a dolgunkat. Segítsük őket, a 🎗Kis Harcosokat, vigyük hírét a világban, hogy még mindig itt van velünk, létezik az a borzalom, amit úgy hívnak: gyermekrák!

A világon évente több mint 300,000 kisgyermeket diagnosztizálnak rákkal. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) 2018 év végén jelentett be egy kampányt – Global Initiative for Childhood Cancer – melynek célja, hogy 2030 -ra, a rákkal diagnosztizált gyerekek legalább 60% -ka meggyógyuljon*. Döbbenetes számok …

🎗Február 15, a Gyermekrák Elleni Küzdelem Világnapja.

Köszönöm, hogy elolvastad, köszönöm, hogy segítesz!

Attila, Bogika, Boróka és Boldizsár apukája

* a gyógyulási ráta fejlett országokban 80%, a kevésbé fejlett országokban mindössze 20%

forrás: https://www.who.int/

Leave a Comment